Dziś wybory prezydenckie
Dziś, w niedzielę 20 czerwca, wybieramy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Głosować może 58,5 tys. mieszkańców powiatu myszkowskiego. Tego dnia każdy uprawniony, bez zbędnego ociągania, powinien poświęcić chwilę i wziąć udział w głosowaniu. Gdzie i jak głosować?
W powiecie myszkowskim funkcjonują 52 obwody, spośród 71.709 mieszkańców, uprawnionych do głosowania są 58.593 osoby. Najwięcej w stolicy powiatu, gdzie do urn wyborczych w 20 obwodach może pójść 26.726 mieszkańców, najmniej w gminie Niegowa, gdzie w 6 obwodach uprawnionych do głosowania jest 4.557 osób. W pozostałych gminach jest to odpowiednio: Koziegłowy 11 obwodów i 11.790 osób, Żarki 8 obwodów i 6.673 osób oraz w Poraju w 7 obwodach 8.847 osób uprawnionych do głosowania. Dziewięć lokali na terenie powiatu przystosowanych jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, na ogólną liczbę 52 obwodów. Jak te liczby przełożą się na frekwencję wyborczą zobaczymy już dziś.
Dokładne dane adresowe obwodowych komisji wyborczych znaleźć można na internetowej stronie Państwowej Komisji Wyborczej pod adresem www.pkw.gov.pl
W sobotę po północy rozpoczęła się cisza wyborcza, która potrwa do czasu zakończenia głosowania i zamknięcia lokali wyborczych. Za publikowanie sondaży w tym czasie grozi nawet milionowa kara.
Lokale wyborcze (głosujemy zazwyczaj tam, gdzie podczas ostatnich wyborów) są otwarte w godzinach 6 - 20. Głosowanie zostanie przedłużone, jeżeli w którymkolwiek lokalu w kraju wystąpią problemy, które spowodują, że trzeba będzie zamknąć lokal.
By wziąć udział w głosowaniu, należy pojawić się w lokalu wyborczym przed godziną 20; samo wrzucenie karty do urny może nastąpić kilka minut po 20 - to dopuszczalne.
Uprawniony do głosowania, który najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18. rok życia, musi pamiętać, by zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem (może to być paszport, prawo jazdy, a nawet legitymacja studencka czy ubezpieczeniowa, byleby było w dokumencie zdjęcie) - bez tego członkowie komisji nie wydadzą karty. Po odebraniu karty warto zwrócić uwagę, czy widnieje na niej stempel i pamiętać o złożeniu podpisu na liście z nazwiskami wyborców.
Co, gdy ktoś stwierdzi, że jego nazwiska brakuje w spisie wyborców? Wtedy wyborca powinien udokumentować, że stale zamieszkuje na terenie danego obwodu głosowania (np. okazując dowód osobisty z adresem zameldowania). Przewodniczący komisji ma obowiązek zweryfikować informacje we właściwym urzędzie gminy. W razie potwierdzenia, wyborca może oddać głos.
Każdy wyborca, po załatwieniu formalności, idzie z kartą do "miejsca zapewniającego tajność głosowania ". Zazwyczaj to kabiny osłonięte kotarą. Niedopuszczalne jest oddawanie głosu pod okiem świadków - to może być potraktowane jako naruszenie prawa wyborczego. Jeżeli natomiast wyborca stwierdzi, że nie zapewniono mu tajności głosowania, może wówczas wnieść protest do Sądu Najwyższego.
Na karcie do głosowania znajdziemy dziesięć nazwisk kandydatów do funkcji Prezydenta RP. By głos był ważny, należy postawić znak "X "w kratce obok nazwiska wybranego kandydata. W razie pomyłki wyborca nie otrzyma już kolejnej karty. Nieważny jest głos oddany na więcej niż jednego kandydata. Również jako nieważne będzie potraktowane oddanie pustego głosu bez umieszczania znaku "X "w kratce obok nazwiska któregokolwiek z kandydatów.
Przypominamy, że druga tura, o ile będzie potrzebna, jest przewidziana 4 lipca.
Na skróty
Zobacz najpotrzebniejsze linki
-
Otwarte konkursy ofert
-
Projekty unijne realizowane przez Powiat Myszkowski w ramach RPO WSL 2014-2020
-
Konsultacje z organizacjami pozarządowymi
-
Przydatne linki
-
Rozkład godzin pracy aptek wraz z dyżurami
-
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
-
Dofinansowanie z budżetu państwa dla SP ZOZ
-
Aktywni w Powiecie Myszkowskim
-
Kierunki kształcenia na rok szkolny 2023-2024 w Szkołach Powiatu Myszkowskiego
-
Regionalny System Ostrzegania - Poradnik
-
Informacja dot. rozpowszechniania wizerunku
-
Jakość Powietrza / Ostrzeżenia alarmowe
-
Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
-
Projekt unijny realizowany przez Powiat Myszkowski w ramach EFRROW: "Europa inwestująca w obszary wiejskie" 2014-2020 - scalenie gruntów