Dożynki Powiatowo-Gminne w Niegowie przebiegły we wspaniałej atmosferze.
Amfiteatr niegowski po raz kolejny gościł rolników i mieszkańców Powiatu Myszkowskiego oraz zaproszonych gości. Wyjątkowa, jak na wrzesień, aura sprawiła, że całe popołudnie było gorące, a atmosfera wspaniała.
Jak co roku, obchody rozpoczęły się od odprawionej w intencji rolników mszy świętej, celebrowanej przez
ks. proboszcza Jerzego Ręczaka z parafii św. Mikołaja w Niegowie. Zaraz później uczestnicy uroczystości udali się do amfiteatru. Przemarsz poprowadziła
Orkiestra Dęta w Bliżycach pod batutą Karola Pospieszalskiego.
Scena tego dnia była przepięknie udekorowana. Goście zajęli miejsca na widowni.
Na zaproszenie
Starosty Myszkowskiego Piotra Kołodziejczyka i Wójta Gminy Niegowa Mariusza Rembaka miejsca na widowni zajęli m.in.: Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Mariusz Trepka, Wicestarosta Myszkowski Jakub Grabowski, Przewodnicząca Rady Powiatu w Myszkowie Beata Jakubiec-Bartnik, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Myszkowie Zdzisława Polak, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Myszkowie Agata Feret, Przewodniczący Rady Gminy Niegowa Michał Jędruszek, Członkowie Zarządu Powiatu Bożena Łapaj, Jadwiga Skalec, Janusz Romaniuk, Burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Adam Zamora, Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, Przewodniczący Rady Miasta Myszkowa Norbert Jęczalik, Radni Rady Powiatu w Myszkowie – Marzena Kulak, Katarzyna Miklas, Daniel Piedo,Rafał Kępski, Mariusz Karkocha, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Urszula Koral, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Agnieszka Sionek, Sekretarz Gminy Niegowa Małgorzata Konarska, Skarbnik Gminy Niegowa Renata Noszczyk, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Grzegorz Paul, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji Michał Chola, Dyrektorzy ośrodków kultury Magdalena Brzegowska, Aleksandra Podgórska, Magdalena Ryziuk-Wilk, Andrzej Szczepańczyk, Kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Edyta Ząbkiewicz, Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Małgorzata Gałuszka, Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Monika Stemplowska, Dyrektor SP ZOZ w Niegowie Ireneusz Stokowacki, Radni Gminy Niegowa, członkowie kółek rolniczych i organizacji rolniczych, mieszkańcy i rolnicy z Gminy Niegowa i Powiatu Myszkowskiego, a także przedstawiciele Forum Młodzieży Powiatu Myszkowskiego Milena Morawiec i Paweł Bacior.
Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości gospodarze dożynek Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk i Wójt Gminy Niegowa Mariusz Rembak podziękowali rolnikom za całoroczny trud, podkreślając rolę, jaką w naszym życiu odgrywają gospodarstwa rolne.
W ciepłych słowach do rolników zwróciła się Poseł do Parlamentu Europejskiego
Jadwiga Wiśniewska, gratulując wspaniałych plonów i wyrażając wdzięczność za poświęcenie i pracę. Pani Poseł zaznaczyła, że lubi przyjeżdżać do Gminy Niegowa, która jest typowo rolniczą, przypominając, że rolnicy zapewniają wszystkim nam bezpieczeństwo żywnościowe.
Wdzięczność rolnikom wyrazili w ciepłych słowach Radny Sejmiku Województwa Śląskiego
Mariusz Trepka, listy gratulacyjne nadeszły od Posła na Sejm
Szymona Giżyńskiego, Dyrektora Regionalnego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie
Lesława Siedlaka i Radnej Sejmiku Województwa Śląskiego
Beaty Kocik.
Ważną częścią dożynkowej tradycji jest przekazanie bochna chleba na ręce gospodarzy uroczystości – staroście i wójtowi. Czynią to specjalnie wybrani starostowie dożynek, którymi w tym roku byli
Izabela Taranek-Flak z Jastrzębia w Gminie Poraj i
Michał Kumor z Przybynowa w Gminie Żarki. Wręczenie darów na ręce Starosty
Piotra Kołodziejczyka i Wójta
Mariusza Rembaka odbyło się w asyście Wicestarosty
Jakuba Grabowskiego, Przewodniczącej Rady Powiatu w Myszkowie
Beaty Jakubiec-Bartnik, Przewodniczącego Rady Gminy w Niegowie
Michała Jędruszka.
Przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego oraz Starostowie Dożynek - tuż po ceremonii przekazania darów - wspólnie pokroili chleb i udali się między gości, aby poczęstować ich wypiekiem z tegorocznych plonów.
W tym czasie na scenę weszli reprezentanci kół łowieckich, działających w Powiecie Myszkowskim. Wypada zaznaczyć, że koła łowieckie od kilku lat uczestniczą w przygotowaniach do Dożynek Powiatowych i tym razem również przygotowały dla wszystkich smakowity prezent w postaci przyrządzonych specjalnie na tę okazję dzików.
Każdego roku wójtowie, burmistrzowie i starosta wręczają rolnikom lub organizacjom związanym z rolnictwem swoje specjalne nagrody.
W tym roku nagrodzeni zostali:
Damian Motyl z Dąbrowna, Zdzisław Kret z Myszkowa, Dagmara i Hubert Makowscy z Przybynowa, Urszula i Roman Dziukowie z Winowna, Koła Gospodyń Wiejskich „Natalinki”, „Żareckie Jarzębinki”, „Być Kobietą”, Krzysztof Fiutek z Gminy Niegowa.
Obok chleba, najbardziej rozpoznawalnym elementem symbolicznym dożynek jest wieniec, bez którego żadne święto plonów nie mogłoby się odbyć. Jak nakazuje obyczaj, niezwykle piękne, kunsztownie przyozdobione wieńce przygotowały koła gospodyń wiejskich z całego Powiatu.
Następnie nadszedł czas na część artystyczną Dożynek. Zainicjowały ją wspaniałe występy kół gospodyń wiejskich, które zaprezentowały tradycyjny program wokalno-instrumentalny. Popularne pieśni i melodie ludowe znakomicie oddziałały na publiczność, która zaczęła się świetnie bawić.
Tuż po zakończeniu występów KGW – na scenie pojawiła się Chorońska Kapela Biesiadna
Józefa Ślusarza, która wprowadziła widzów w znakomity muzyczny nastrój. Szczególnym momentem było wręczenie Kapeli dyplomy za 10 lat działalności. Dyplom wręczyli Starosta Myszkowski
Piotr Kołodziejczyk i Wójt Gminy Poraj
Katarzyna Kaźmierczak.
Pięknym muzycznie wydarzeniem był występ Jurajskiego Świerszcza, czyli Leszka Jeziorskiego, na co dzień działającego w MDK w Zawierciu, który uraczył publiczność piosenkami z towarzyszeniem akordeonu.
Wczesnym wieczorem na scenie pojawiła się pierwsza gwiazda tegorocznych Dożynek, czyli zespół
BOBI. Publiczność bawiła się rewelacyjnie.
Około godziny 21 na scenę wkroczyli Long & Junior, autorzy znanych w całym kraju piosenek tanecznych. To było wspaniałe uwieńczenie części rozrywkowej.
Na koniec do tańca zagrała grupa Sextreme z Ogrodzieńca.
Dożynki Powiatowo-Gminne w Niegowie przebiegły w znakomitej atmosferze. Uczestnicy i goście mogli nie tylko obejrzeć i posłuchać pięknych ludowych utworów, ale również zapoznać się z ofertą instytucji i podmiotów samorządowych. Nieopodal sceny został rozstawiony namiot Powiatu Myszkowskiego, w którym pracownicy Starostwa służyli radą w rozmaitych sprawach. Swoje stoiska miały również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Partnerstwo Północnej Jury.
Organizatorzy – Powiat Myszkowski i Gmina Niegowa – dziękują wszystkim wymienionym wyżej instytucjom, darczyńcom, ochotniczym strażom pożarnym, kołom gospodyń wiejskich, Gminnej Orkiestrze Dętej z Bliżyc, ośrodkom kultury – Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Niegowie, Gminnemu Ośrodkowi Promocji Kultury w Koziegłowach, Miejskiemu Domu Kultury w Myszkowie, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Żarkach, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Poraju.
Dziękujemy sponsorom: Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie, Krakowski Bank Spółdzielczy, Denar Travel, Koku Sushi, SM Consulting Szymon Michno, Hydro Polska, Płotek Niegowa, Agromar SM, Stajnia Duet, Darpol Marzena i Dariusz Ginter, Spółka Lamch, Spargo Izolacje Maciej Piłka, Ubezpieczenia w Niegowie Agnieszka i Waldemar Kurkowie, Stacja Diagnostyczna i Stacja Paliw w Niegowie oraz jeden sponsor anonimowy.
I oczywiście – wielkie podziękowania należą się wszystkim przybyłym i zaproszonym gościom – za udział i wiele ciepłych słów podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych w Niegowie.