Podsumowanie konkursu o więźniarkach w Ravensbruck

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Myszkowie Zdzisława Polak reprezentowała Powiat Myszkowski podczas finałowej gali IX i X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Polskie więźniarki z Ravensbruck”.

Konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych organizuje co roku Szkoła Podstawowa w Pińczycach, a wsparcia udzielają Gmina Koziegłowy i Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie. Jak głosi regulamin, celem konkursu jest m.in. kształtowanie świadomości narodowej młodzieży, zachęcanie do podejmowania samodzielnych poszukiwań badawczych oraz wnikania w istotę procesów historycznych.

Tegoroczna edycja łączyła konkursy ubiegłoroczny i sprzed dwóch lat.

Gościem honorowym była dr Wanda Półtawska, była więźniarka obozu, patronka konkursu.

Uroczystość rozpoczęła msza św. w intencji kobiet więzionych w Ravensbruck, następnie odbyło się wręczenie nagród.

Wiceprzewodnicząca Zdzisława Polak w imieniu Starosty Piotra Kołodziejczyka, Rady i Zarządu Powiatu pogratulowała uczestnikom i złożyła szczególne podziękowania za wsparcie konkursu dr Wandzie Półtawskiej, która w tym roku obchodzi setną rocznicę urodzin.

Po formalnościach oficjalnych nadeszła pora na część artystyczną w wykonaniu Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Koziegłowach z udziałem Marcina Jajkiewicza.

Niezmiernie ciekawym dla gości był kolejny punkt programu, czyli wykład Wandy Półtawskiej.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie: Szkoła Podstawowa w Pińczycach - Ogólnopolski Konkurs Historyczno - Literacki "Polskie więźniarki w Ravensbrück" (szkolnastrona.pl)

Autor:  Biuro Promocji, Kultury i Sportu