Święto Niepodległości w Gminie Poraj
Msza święta, przemarsz, złożenie kwiatów, a także uhonorowanie osób krzewiących idee patriotyczne w naszej Gminie oraz otwarcie Izby Regionalnej złożyły się na Gminne Obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Powiat Myszkowski reprezentowała Wicestarosta Anna Socha-Korendo.
Wicestarosta Anna Socha-Korendo składa kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poraju
Wicestarosta Anna Socha-Korendo składa kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poraju
Święto Niepodległości obchodzimy dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległego bytu państwowego w 1918 roku, po ponad stu dwudziestu latach od rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Ustanowione zostało po raz pierwszy w ostatnich latach II Rzeczpospolitej, a przywrócone w 1989 r.
W tym roku był to szczególny jubileusz. W całym kraju i poza jego granicami uczczono 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Korowód wyruszył spod kościoła pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
Korowód wyruszył spod kościoła pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
Z tej okazji Gminne Obchody Święta Niepodległości odbyły się w Poraju. Rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, celebrowaną przez ks. dziekana dra Zdzisława Zgrzebnego. Punktualnie o godz. 12.00 wspólnie odśpiewano Hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Ta najważniejsza pieśń Polaków rozpoczęła również uroczystości pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie po mszy udali się uczestnicy marszu ulicami Poraja. W uroczystościach uczestniczyli m.in. mieszkańcy, kombatanci, harcerze, żołnierze rezerwy Wojska Polskiego, społeczność szkolna, strażacy ochotnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, politycznych oraz przedstawiciele firm i instytucji, wicestarosta myszkowski Anna Socha-Korendo, wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera, zastępca wójta Katarzyna Kaźmierczak, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Pawłowski, radni gminy i powiatu, liczne poczty sztandarowe z terenu gminy. Pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów.
Dalsza część uroczystości odbyła się w sali widowiskowo-kinowej „Bajka”, gdzie uhonorowano osoby zasłużone dla krzewienia idei patriotycznych. Wśród nich: Związek Harcerstwa Polskiego w Poraju i Żarkach Letnisku, Związek Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Poraju, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Poraju, Społeczną Orkiestrę Dętą w Poraju, Związek Kombatantów RP w Poraju, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Poraju, ks. proboszcza dra Zdzisława Zgrzebnego, a także środowiska Oświaty Gminy Poraj.
Część artystyczna obchodów Dnia Niepodległości
Tą część uświetnił również występ zespołu „Plus Minus”.Część artystyczna obchodów Dnia Niepodległości
Otwarcie Izby Regionalnej w Poraju
Podczas uroczystości na scenie „Bajki” rozstrzygnięto również Gminny Konkurs „Barwy Wolności”.
Jury w składzie: Marcin Pilis (prozaik, dziennikarz – przewodniczący), Izabela Skabek (autorka wierszy i opowiadań dla dzieci) oraz Katarzyna Kaźmierczak (historyk, zastępca wójta Gminy Poraj) ogłosiło następujący werdykt:
• kat.: Dzieci i Młodzież:
I miejsce: Maria Wróbel - SP Żarki Letnisko
II miejsce: Małgorzata Ociepka - SP Choroń
Wyróżnienie: Natalia Mrowiec - SP Kuźnica Stara
• kat.: Dorośli:
I miejsce: Krystyna Bodnar-Miler – wiersz „Bieszczady”
II miejsce: Anna Zagroba – „Rodzinna Pamiątka”
III miejsce: Wiesław Popielak – „Miniatura o Choroniu - mojej małej ojczyźnie”
Zwycięzcy otrzymali z rąk wicestarosty Anny Sochy-Korendo, wójta Łukasza Stachery oraz członka jury Katarzyny Kaźmierczak nagrody oraz podziękowania za tak piękny sposób przedstawiania szacunku i miłości dla naszej Ojczyzny.
Ostatnią częścią uroczystości było oficjalne otwarcie Izby Regionalnej Gminy Poraj, znajdującej się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju.
Zwycięzcy konkursu otrzymują nagrody od Wicestarosty Anny Sochy-Korendo
Dębowiec
W dniu Święta Narodowego 11 Listopada mieszkańcy Dębowca, Choronia i całej Gminy Poraj, jak co roku, modlili się w intencji Ojczyzny. Tym razem uroczystości miały większą rangę, z uwagi na Jubileusz 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Mszę Św. z udziałem władz samorządowych gminy, wielu pocztów sztandarowych, przy tutejszym Pomniku – Mogile odprawił ks. kanonik proboszcz Jan Lisiecki.
Dębowiec
W dniu Święta Narodowego 11 Listopada mieszkańcy Dębowca, Choronia i całej Gminy Poraj, jak co roku, modlili się w intencji Ojczyzny. Tym razem uroczystości miały większą rangę, z uwagi na Jubileusz 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Mszę Św. z udziałem władz samorządowych gminy, wielu pocztów sztandarowych, przy tutejszym Pomniku – Mogile odprawił ks. kanonik proboszcz Jan Lisiecki.
Co roku, w świąteczne popołudnie 11 Listopada, mieszkańcy Dębowca, Choronia i Gminy Poraj gromadzą się na wspólnej modlitwie przy Mogile Poległych w II wojnie światowej. Nie inaczej było w trakcie tegorocznego święta.
Msza święta za Ojczyznę celebrowana przez ks. kanonika proboszcza Jana Lisieckiego odbyła z udziałem licznie zgromadzonych mieszkańców miejscowości oraz m.in. wicestarosty myszkowskiego Anny Sochy-Korendo, wójta Łukasza Stachery, wicewójt Katarzyny Kaźmierczak, przewodniczącego Rady Gminy Andrzeja Pawłowskiego, sołtysów Edwarda Mizery z Choronia i Anny Ociepki z Dębowca.
Msza odbyła się w asyście żołnierzy rezerwy ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Poraju, którzy wykonali salwę honorową z broni czarnoprochowej, druhów ochotników ze wszystkich jednostek OSP z Gminy Poraj, harcerzy, młodzieży szkolnej, seniorów i licznie zgromadzonych mieszkańców.
Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta z Choronia.
Po mszy świętej w intencji Ojczyzny, z okazji Jubileuszu, przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze, emeryci i społeczność lokalna złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na Mogile Poległych.
Władze Gminy Poraj uhonorowały organizacje i osoby przyczyniające się do krzewienia idei patriotycznych, w tym: ks. prof. Mariana Dudę, ks. kanonika Jana Lisieckiego, Ochotnicze Straże Pożarne w Poraju, Choroniu, Żarkach Letnisku, Jastrzębiu, Kuźnicy Starej i Gęzynie, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Choroniu, Orkiestrę Dętą w Choroniu, Sołtysa i Radę Sołecką w Choroniu, Sołtys i Radę Sołecką w Dębowcu, Szkołę Podstawową im. MariiKonopnickiej w Choroniu, Przewodniczącego Rady Gminy Andrzeja Pawłowskiego i radnych.
Msza święta za Ojczyznę celebrowana przez ks. kanonika proboszcza Jana Lisieckiego odbyła z udziałem licznie zgromadzonych mieszkańców miejscowości oraz m.in. wicestarosty Anny Sochy-Korendo, wójta Łukasza Stachery, wicewójt Katarzyny Kaźmierczak, przewodniczącego Rady Gminy Andrzeja Pawłowskiego, sołtysów Edwarda Mizery z Choronia i Anny Ociepki z Dębowca.
Na skróty
Zobacz najpotrzebniejsze linki
-
Otwarte konkursy ofert
-
Projekty unijne realizowane przez Powiat Myszkowski w ramach RPO WSL 2014-2020
-
Konsultacje z organizacjami pozarządowymi
-
Przydatne linki
-
Rozkład godzin pracy aptek wraz z dyżurami
-
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
-
Dofinansowanie z budżetu państwa dla SP ZOZ
-
Aktywni w Powiecie Myszkowskim
-
Kierunki kształcenia na rok szkolny 2023-2024 w Szkołach Powiatu Myszkowskiego
-
Regionalny System Ostrzegania - Poradnik
-
Informacja dot. rozpowszechniania wizerunku
-
Jakość Powietrza / Ostrzeżenia alarmowe
-
Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
-
Projekt unijny realizowany przez Powiat Myszkowski w ramach EFRROW: "Europa inwestująca w obszary wiejskie" 2014-2020 - scalenie gruntów