Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
W czwartek, 12 lipca, po raz pierwszy w historii obchodziliśmy nowe święto. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Obchody odbyły się w Parzymiechach i na Jasnej Górze w Częstochowie. Powiat Myszkowski reprezentowała Wicestarosta Anna Socha-Korendo.
Wicestarosta Anna Socha-Korendo razem z Posłem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Wicemarszałkiem Województwa Śląskiego Stanisławem Dabrową
Wicestarosta Anna Socha-Korendo razem z Posłem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Wicemarszałkiem Województwa Śląskiego Stanisławem Dabrową
Uroczystości rozpoczęły się w Parzymiechach, które w przeszłości doświadczyły krwawych strat, które przyniosła 19. Dywizja Piechoty Wermachtu w pierwszych dniach wojny 1939 r. Niemcy spalili prawie wszystkie domy i plebanię. Zginęło ok. 200 osób cywilnych, w tym dzieci i kobiety. Następnie na Jasnej Górze w Częstochowie odbyła się Msza Św. w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców polskich wsi.
Goście zebrani w Kaplicy Pamięci Narodu
Goście zebrani w Kaplicy Pamięci Narodu
Na uroczystościach pojawili się m.in. poseł, prezes PSL-u Władysław Kosiniak Kamysz, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk, Wicemarszałek województwa śląskiego Stanisław Dąbrowa, Europoseł, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski.
Podczas Mszy Świętej zabrał głos Władysław Kosiniak Kamysz:
- Dziś, 12 lipca, obchodzimy nowe święto narodowe, święto państwowe, Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, ustanowione w ubiegłym roku przez Parlament wspólnie, wszyscy razem. Przychodzimy w pierwszej kolejności z aktem modlitwy za tych, którzy oddali swoje życie w walce, również w męczeństwie, tych, którzy byli żołnierzami, partyzantami, tych, którzy byli w Batalionach Chłopskich i Armii Krajowej, ale również tych, którzy jako mieszkańcy polskiej wsi, a wtedy to była największa część Polski, oddali swe życie jako cywilne ofiary zbrodniczych, fałszywych totalitaryzmów. Oddali swe życie w obronie swej rodziny, swego dobytku, oddali swe życie za Polskę i za Boga. Przychodzimy dziś modlić się za pokój ich duszy, ale też przychodzimy z dziękczynieniem za dar męstwa i odwagi tych, którzy potrafili przeciwstawić się w najtrudniejszych czasach złu, barbarzyństwu i ideologii śmierci, i zwyciężyli. To jest wielkie dziękczynienie za dar wolności, za dar niezłomności i za dar głębokiej wiary, że wszystko co robimy, robiąc dla drugiego człowieka, a przez to też wielokrotnie robiąc dla swojej Ojczyzny, ma po prostu wielki, głęboki sens.
Po Mszy w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej zaproszeni goście udali się do Kaplicy Pamięci Narodu pod tablicą Wincentego Witosa gdzie złożono kwiaty. Następnie udano się do pawilonu wystawowym w częstochowskim Parku Staszica nieopodal Jasnej Góry gdzie otwarto wystawę poświęconą Batalionom Chłopskim na terenie obecnych województw śląskiego i świętokrzyskiego, przygotowaną wspólnie przez muzeum w Częstochowie oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
Uroczystości w Kaplicy Pamięci Narodu
Uroczystości w Kaplicy Pamięci Narodu
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony we wrześniu ubiegłego roku. Jest obchodzone 12 lipca, w rocznicę pacyfikacji Michniowa w województwie świętokrzyskim. Mieszkańcy tej miejscowości za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich zostali wymordowani, a ich wieś spalona.
Na skróty
Zobacz najpotrzebniejsze linki
-
Otwarte konkursy ofert
-
Projekty unijne realizowane przez Powiat Myszkowski w ramach RPO WSL 2014-2020
-
Konsultacje z organizacjami pozarządowymi
-
Przydatne linki
-
Rozkład godzin pracy aptek wraz z dyżurami
-
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
-
Dofinansowanie z budżetu państwa dla SP ZOZ
-
Aktywni w Powiecie Myszkowskim
-
Kierunki kształcenia na rok szkolny 2023-2024 w Szkołach Powiatu Myszkowskiego
-
Regionalny System Ostrzegania - Poradnik
-
Informacja dot. rozpowszechniania wizerunku
-
Jakość Powietrza / Ostrzeżenia alarmowe
-
Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
-
Projekt unijny realizowany przez Powiat Myszkowski w ramach EFRROW: "Europa inwestująca w obszary wiejskie" 2014-2020 - scalenie gruntów