Spotkanie w sprawie ZS nr 2

W Zespole Szkół nr 2 im. H. Kołłątaja w Myszkowie odbyło się spotkanie poświęcone sytuacji w placówce. Na zaproszenie Starosty Myszkowskiego Dariusza Laseckiego w rozmowach uczestniczyła Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer.

bed2.jpg
Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski podczas spotkania poświęconemu Zespołowi Szkół nr 2 w Myszkowie

Przypomnijmy: obecnie w ZS nr 2 nie ma zajęć dla uczniów klas młodzieżowych. Szkoła prowadzi jedynie kursy dla osób dorosłych i działa tylko w weekendy co dwa tygodnie, czyli przez 4 dni w miesiącu. W pozostałe dni placówka jest całkowicie pusta. Krótko mówiąc: nie ma w niej uczniów.

bed4.jpg
W spotkaniu uczestniczyło wiele osób, m.in. Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Grażyna Kolasa, Członek Zarządu Sebastian Ruciński, Radni Mariusz Morawiec, Jarosław Kumor, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Węgrzynowicz, Dyrektor ZS nr 1 Eugeniusz Bugaj

Rada Powiatu w Myszkowie podjęła uchwałę intencyjną o likwidacji szkoły, która stała się zarzewiem do dyskusji na temat przyszłości jednostki. Wyjaśnijmy, że uchwała nie oznaczała rzeczywistej likwidacji, a jedynie możliwość takiego rozwiązania, będąc jednocześnie przyczynkiem do rzeczowych i merytorycznych rozważań.
Kurator Oświaty negatywnie zaopiniowała uchwałę.
W związku z tym szkoła ogłasza nabór na rok 2018/2019.

W spotkaniu uczestniczyło wiele osób, m.in.: obok Starosty Myszkowskiego Dariusza Laseckiego i Śląskiego Kurator Oświaty Urszuli Bauer – Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, dwoje Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Grażyna Kolasa-Gotkowska i Jan Kieras, Członkowie Zarządu Powiatu Rafał Kępski i Sebastian Ruciński, Radni Powiatowi Krzysztof Klimek, Mariusz Morawiec, Wiesława Machura, Jolanta Koral, Danuta Służałek-Jaworska, Jarosław Kumor, Tomasz Ośmiałowski, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie Alicja Janowska, Wicedyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie Joanna Grabowska, Wojewódzki Koordynator ds. Kształcenia Zawodowego Zbigniew Martyniak, Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych w Powiecie Myszkowskim Mariola Piątek Piłat, Dorota Nowak, Eugeniusz Bugaj, Jerzy Bryś, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Węgrzynowicz, pracownicy starostwa powiatowego w Myszkowie.

bed5.jpg
Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki przedstawia obszerne wyliczenia i dane statystyczne - sięgające wielu lat wstecz, które ujawniają aktualną sytuację szkoły wynikającą z malejącego z roku na rok zainteresowania uczniów

Podczas spotkania rozważano aktualną sytuację w Zespole Szkół nr 2, analizując zarówno przyczyny braku zainteresowania ze strony gimnazjalistów, jak i możliwości wyprowadzenia szkoły na prostą.

Z obu stron zadeklarowano chęć współpracy i wsparcia dla placówki. Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki przedstawił szczegółowe wyliczenia i dane statystyczne odnoszące się do sytuacji w szkole, podkreślając, że przez ostatnie 3,5 roku Zarząd Powiatu wspierał szkołę, czego dowodem jest np. przeniesienie dwóch kierunków zawodowych z Zespołu Szkół nr 1 do Zespołu Szkół nr 2. W ten sposób ograniczona została oferta edukacyjna ZS nr 1 na korzyść ZS nr 2. Starosta podkreślił także, że dyrektorzy szkół angażują się promocję kierunków kształcenia w swoich placówkach.

bed3.jpg
Na pierwszym planie: Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Kieras, Redaktor Naczelny Gazety Myszkowskiej, Dyrektor ZS w Żarkach Mariola Piątek

W opinii Śląskiej Kurator Oświaty Urszuli Bauer szkoła powinna nadal istnieć i należy uczynić wszystko, aby uczniowie znów do niech przychodzili.

Spotkanie zakończyło się konkluzją, w myśl której organ prowadzący, czyli Powiat Myszkowski i Śląskie Kuratorium Oświaty wyraziły wolę wspierania placówki w dążeniu do wznowienia nauczania dla młodzieży kończącej gimnazjum.

bed6.jpg

Zebrani przysłuchują się wystąpieniu Starosty Myszkowskiego, po prawej Radny Rady Powiatu Krzysztof Klimek
Autor:  Biuro Promocji, Kultury i Sportu

bed2_13353774.jpg