Święto Niepodległości

Reprezentacje samorządów, szkół, instytucji i kombatantów oddały hołd pokoleniom Polaków, którzy przed 99 laty wywalczyli niepodległość. Przemarsz pod Pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską, poprzedzony mszą świętą w kościele pw. św. Stanisława, złożenie okolicznościowych wiązanek, przemówienia i patriotyczne pieśni – wszystko to 11 listopada miało miejsce w Myszkowie, a także w innych miastach i miejscowościach Powiatu Myszkowskiego.

list7.jpg
Reprezentacja Powiatu Myszkowskiego składa wieniec pod Pomnikiem Poległych za Ziemię Myszkowską - Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Wiceprzewodniczący Rady Jan Kieras, Członek Zarządu Powiatu Rafał Kępski

Jak co roku uroczystości poświęcone odzyskaniu niepodległości zgromadziły bardzo wiele osób. O tym, że uroczystość odwołująca się do najważniejszej wartości państwowej nie jest obojętna mieszkańcom Powiatu Myszkowskiego świadczy fakt, że podczas mszy inaugurującej obchody kościół zapełnił się do ostatniego miejsca. Obok gości honorowych, zjawiło się wiele osób, które przybyły z poczucia patriotycznego obowiązku.

list1.jpg
Przed wejściem do kościoła: klasy mundurowe w imponującym szeregu

Święto 11 listopada upamiętnia rocznicę odzyskania niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli. Ustanowione zostało po raz pierwszy w ostatnich latach II Rzeczpospolitej, a przywrócone w 1989 roku.

list3.jpg
Przemarsz ulicami miasta pod pomnik; na zdjęciu poczet sztandarowy Powiatu Myszkowskiego - Radni: Krzysztof Klimek, Jarosław Kumor, Tomasz Ośmiałowski

Obchody rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Stanisława w Myszkowie, celebrowana przez ks. Kanonika Jerzego Wachowskiego. Po uroczystej mszy przed świątynią utworzył się korowód, który przemaszerował ulicami Myszkowa pod Pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską.

list4.jpg
W pochodzie idą przedstawiciele Powiatu Myszkowskiego

W pochodzie uczestniczyli reprezentanci Powiatu Myszkowskiego - Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Kieras, Członek Zarządu Rafał Kępski, Radni: Jolanta Koral, Krzysztof Klimek, Tomasz Ośmiałowski.

Specjalnie na tę okazję przybyli także Poseł na Sejm Izabela Leszczyna, Europoseł Jadwiga Wiśniewska, Wicewojewoda Śląski Mariusz Trepka, Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer, przedstawiciele służb mundurowych – Powiatowy Komendant Policji w Myszkowie Jacek Kurdybelski, Powiatowy Komendant Straży Pożarnej Sergiusz Wiśniewski.

list5.jpg
Starosta, Przewodniczący i Wiceprzewodniczący Rady; w tle ciągnący się korowód

Gospodarzem obchodów był Burmistrz Myszkowa- Włodzimierz Żak, którzy powitał wszystkich pod pomnikiem.

Po złożeniu wiązanek miała miejsce szczególna uroczystość. Prezes Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Koło Powiatowo-Miejskie w Myszkowie Zdzisław Wieczorek uhonorował Krzyżami za Zasługi dla Związku Weteranów i Rezerwistów WP osoby wspierające jego działalność. Wśród odznaczonych byli Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki i Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Myszkowie Eugeniusz Bugaj. Odznaki otrzymali również: Prezes Koła Związku Weteranów i Rezerwistów WP chor. Kazimierz Nowak, Członek Zarządu Koła ppor. Jarosław Mazurkiewicz, wieloletni Prezes Koła w Koziegłowach ppor. Tadeusz Rarok

list10.jpg
Przemawia poseł na Sejm Izabela Leszczyna

- W imieniu wszystkich odznaczonych bardzo dziękuję za pamięć i za to wspaniałe odznaczenie. Staramy się pomagać i najważniejsze jest to, aby ta pomoc przychodziła wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna. Jestem niezmiernie dumny z tego, że zostałem dziś odznaczony. Kiedyś miałem tę wielką przyjemność i radość być odznaczonym przez ś.p. Lecha Kaczyńskiego za zrekonstruowanie, wraz z bratem i całą rodziną, zamku w Bobolicach. To dla mnie wielki zaszczyt. W związku z dzisiejszym świętem dziękuję tym, którzy przelali krew za nas, a Państwu dziękuję za obecność w dzisiejszych obchodach. Jeszcze raz dziękuję wszystkim – rezerwistom, weteranom, zespołowi Eskadra, który obchodzi w tym roku 15-lecie działalności. W przyszłym toku będziemy mieli 100-lecie odzyskania niepodległości i 20-lecie Powiatu Myszkowskiego - powiedział Starosta Dariusz Lasecki.

list11.jpg
Starosta Dariusz Lasecki otrzymuje Krzyż za Zasługi dla Związku Weteranów i Rezerwistów WP; obok stoi Dyrektor ZS nr 1 Eugeniusz Bugaj, który za moment także zostanie odznaczony

Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP Mrzygłód, która poprowadziła cały korowód, oraz Zespół Eskadra, w wykonaniu którego zgromadzeni mogli usłyszeć klasyczne już pieśni żołnierskie.

list14.jpg
Zakończenie uroczystości; na zdjęciu od lewej przedstawiciele Powiatu Myszkowskiego: Członek Zarządu Rafał Kępski, Wiceprzewodniczący Rady Jan Kieras, Starosta Dariusz Lasecki, Radny Tomasz Ośmiałowski, Radny Krzysztof Klimek, Radny Jarosław Kumor, Radna Jolanta Koral, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski

list12.jpg
Starosta Dariusz Lasecki zwrócił się do zebranych