W Powiecie spadło bezrobocie
Bezrobocie w Powiecie Myszkowskim znowu spadło. Wynosi obecnie 9,2 proc., co oznacza, że jest to najniższy poziom w historii Powiatu. Od kilku lat obserwujemy regularny spadek bezrobocia. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu radni zapoznali się ze szczegółowymi zestawieniami.
Podczas sesji Radni zapoznali się z informajami na temat poziomu bezrobocia
Podczas sesji Radni zapoznali się z informajami na temat poziomu bezrobocia
Rok po roku bezrobocie spada. Działania podejmowane przez Zarząd Powiatu, który działa w porozumieniu z jednostką Powiatu, czyli Powiatowym Urzędem Pracy, przynosi efekty, o czym przekonują dane statystyczne.
Przypomnijmy, że w 2016 roku zanotowano najniższe bezrobocie z historii Powiatu (11,2%), i dokładnie tak sama sytuacja jest obecnie.
Poziom bezrobocia spadł poniżej 10%, co jest bardzo dobrym wynikiem, który sprawił, że Powiat Myszkowski przesunął się wyżej w zestawieniach. Warto również podkreślić, że na tle innych powiatów poziom bezrobocia w Powiecie Myszkowskim przedstawia się coraz lepiej. Wyższe bezrobocie notują powiaty – Zawierciański, Będziński, Częstochowski.
Widzimy więc systematyczną poprawę.
Przedstawmy kilka danych statystycznych. Liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Myszkowie na koniec sierpnia 2017r. wynosiła 2148 osób co w porównaniu do 2698 osób na koniec grudnia 2016r. stanowi spadek o 550 osób. W porównaniu do sierpnia 2016r. spadek wynosi 462 osoby.
Na przestrzeni 2017 roku, podobnie jak w latach poprzednich utrzymywała się znaczna rotacja osób bezrobotnych, wyrażająca się stosunkowo wysokim napływem i odpływem osób bezrobotnych. W okresie od stycznia do sierpnia 2017r. w PUP w Myszkowie zarejestrowało się 2741 bezrobotnych, z tego 712 osób z prawem do zasiłku. Wśród rejestrowanych, 429 osób zarejestrowało się po raz pierwszy, a 2312 po raz kolejny.
Powiat Myszkowski prowadzi efektywną politykę społeczną skierowaną do osób bezrobotnych. W 2017 roku do końca sierpnia z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy skorzystało łącznie 813 osób.
- Każdy bezrobotny, który chce uzyskać pomoc PUP, jeżeli spełnia wymogi formalne, z takiej pomocy skorzysta. W dużej mierze to my staramy się aktywizować osoby bezrobotne. Obecnie zbliżamy się bowiem do punku, w którym coraz trudniej będzie obniżać bezrobocie, gdyż mamy do czynienia z grupą społeczną, którą najtrudniej aktywizować. Tworzymy programy specjalne, w których staramy się pomóc tej grupie osób.
Obecnie mamy większy wachlarz możliwości - mówi Dyrektor PUP Marek Węgrzynowicz.Warto dodać, że PUP dysponuje środkami w ramach Funduszu Pracy (do końca sierpnia było to 7 599 421 zł), realizuje programy w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego dla osób do 29 roku życia oraz dla osób powyżej 30 roku życia. Opracowano także specjalne programy, m.in. „Przejdź do działania” - dla osób oddalonych od rynku pracy z uwagi na utratę motywacji, czy „Mój cel to zatrudnienie” – dla osób powyżej 50 roku życia”.
Na skróty
Zobacz najpotrzebniejsze linki
-
Otwarte konkursy ofert
-
Projekty unijne realizowane przez Powiat Myszkowski w ramach RPO WSL 2014-2020
-
Konsultacje z organizacjami pozarządowymi
-
Przydatne linki
-
Rozkład godzin pracy aptek wraz z dyżurami
-
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
-
Dofinansowanie z budżetu państwa dla SP ZOZ
-
Aktywni w Powiecie Myszkowskim
-
Kierunki kształcenia na rok szkolny 2023-2024 w Szkołach Powiatu Myszkowskiego
-
Regionalny System Ostrzegania - Poradnik
-
Informacja dot. rozpowszechniania wizerunku
-
Jakość Powietrza / Ostrzeżenia alarmowe
-
Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
-
Projekt unijny realizowany przez Powiat Myszkowski w ramach EFRROW: "Europa inwestująca w obszary wiejskie" 2014-2020 - scalenie gruntów