70-lecie OSP w Rzeniszowie

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeniszowie obchodziła jubileusz 70-lecia. Uroczystość upamiętniająca rocznicę odbyła się w Rzeniszowie. Powiat Myszkowski reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski i Wiceprzewodniczący Jan Kieras.

rzenis.jpg
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski i Wiceprzewodniczący Jan Kieras

Święto strażaków połączone było z Jubileuszem 30-lecia Towarzystwa Przyjaciół Rzeniszowa.  Rozpoczęło się późnym popołudniem na terenie jednostki.Uroczystość otworzyła, powitała gości i poprowadziła Pani Bernardyna Nowińska Sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Krąg Europejski i mieszkanka Rzeniszowa. Odczytała również list gratulacyjny od nieobecnego Stanisława Gmitruka Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego i drugi list gratulacyjny od nieobecnego Stanisława Dąbrowa V-ce Marszałka Województwa Śląskiego.

rzeniszow.jpg
Wspólne zdjęcie przed remizą OSP w Rzeniszowie

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Andrzej Jastrzębski Przewodniczący Rady Powiatu Myszkowskiego z żoną, Jan Kieras V-ce Przewodniczący Rady Powiatu Myszkowskiego, Jacek Ślęczka Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Damian Cesarz V-ce Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Koziegłowy, Jadwiga Matyja Skarbnik Gminy i Miasta Koziegłowy, Grażyna Sitek Radna i Sołtys wsi Rzeniszów, Jadwiga Balińska Przewodnicząca Komisji Rozwoju Społecznego, Zdzisław Banaś V-ce Prezes ZOW ZOSP RP, Paweł Gąsiorczyk Naczelnik Wydziału Dokumentacji Zbiorów z Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Alojzy Gąsiorczyk były Prezes ZW OSP RP, ks. Kanonik Kazimierz  Świerdza Kapelan Strażaków Powiatu Myszkowskiego, Zbigniew Polak Dyrektor ZUK Koziegłowy, st. Kpt. Dariusz Sobociński PSP Myszków, Wiesław Macherzyński z Mysłowa, Prezesi Sąsiedzi Ochotniczych Straży Pożarnych  z Koziegłów Marek Łuszczyk, Koziegłówek Rafał Zenderowski, Markowic Grzegorz Grabiński, Naczelnik z Wojsławic Krzysztof Nowak, Krzysztof Salata Kierownik Zakładu Produkcyjnego GetFresh z pracownikami, Koło Gospodyń Wiejskich w Rzeniszowie oraz strażacy i mieszkańcy.

W pierwszej kolejności głos zabrał dh Zenon Kurzak Prezes Zarządu OSP Rzeniszów. Podziękował strażakom za ich ciężką pracę i wymienił ważniejsze zrealizowane w przeciągu roku zadania. Podziękował również za wsparcie finansowe Panu Jackowi Ślęczce Burmistrzowi Gminy i Miasta Koziegłowy, Pani Grażynie Sitek Radnej i Sołtys wsi Rzeniszów i Pani Jadwidze Balińskiej Przewodniczącej Komisji Rozwoju Społecznego.

Ważnym momentem uroczystości były prezentacja nowego garażu, odnowionej sikawki konnej  z 1900 r. oraz ksiązki Dziekana Uniwersytetu Śląskiego prof. Kazimierza Miroszewskiego pt. „OSP Rzeniszów”.

rzeniszo.jpg
Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski i Wiceprzewodniczący Jan Kieras składają podziękowania na ręce Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Rzeniszowa Barbary Kasprzyk

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski i Wiceprzewodniczący Jan Kieras złożyli na ręce Prezesa OSP okolicznościowy drewniany dyplom i pogratulowali jednostce długich lat działań na rzecz bezpieczeństwa pożarowego w Koziegłowy i całym Powiecie Myszkowskim, dziękując za trud i poświęcenie. Statuetkę otrzymała również Prezes Towarzystwa Przyjaciół Rzeniszowa Barbara Kasprzak

Po części oficjalnej odbyła się wspólna biesiada przy udziale zespołu Eminens.

rzeni.jpg
Odnowiona sikawka konna z 1900r.
Autor:  Biuro Promocji, Kultury i Sportu
CZE