Eko-Serce dla Powiatu Myszkowskiego
Od kilku miesięcy trwają starania Zarządu Powiatu Myszkowskiego, Rady i gmin o przywrócenie w Szpitalu Powiatowym oddziału kardiologii. Mając na względzie działania samorządowców Stowarzyszenie Eko-Serce przyznało Zarządowi i Radzie Powiatu Laur Życia Eko-Serca. Już jesienią może zostać rozpisany konkurs na świadczenia kardiologiczne, a wówczas myszkowski Szpital wystąpi z własną ofertą.
Uroczyste przekazanie Lauru Eko-Serca; od lewej - Dyrektor SP ZOZ Khalid Hagar, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Kieras, Wiceprezes Eko-Serce Agnieszka Wołczenko, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki, Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Burmistrz Żarek Klemens Podlejski, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Grażyna Kolasa-Gotkowska
Wiceprezes Stowarzyszenia Agnieszka Wołczenko przedstawiła krótką laudację i przekazała na pamiątkową statuetkę. Jest to wyraz wdzięczności za działania na rzecz kardiologii w Myszkowie. Uhonorowanie myszkowskich samorządowców przez Stowarzyszenie Eko-Serce to piękny przykład tego, jak wspólna potrzeba łączy ludzi z różnych środowisk, którzy potrafią sobie nawzajem pomagać.
Jak czytamy w okolicznościowym piśmie „My, Stowarzyszenie pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia Eko-Serce w prawdziwą wdzięcznością przyjęliśmy wasze starania o utrzymanie Kliniki Serca w Waszym Powiecie. Gratulujemy takiej postawy i cieszymy się, że w tych trudnych chwilach stanęliście po naszej stronie. Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania w przyszłości zakończą się sukcesem. W dowód wysokiej oceny Waszych starań o Klinikę i na dowód naszego podziękowania przyznajemy Waszej Radzie, Waszemu Zarządowi i Pracownikom Starostwa Laur Życia Eko-Serca na 2017 r.”
Wiceprezes Agnieszka Wołczenko odczytuje laudację
Powyższe słowa Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Mariana Saski i Wiceprezes Agnieszki Wołczenko oddają obraz usilnych starań myszkowskiego samorządu powiatowego o utrzymanie oddziału kardiologii w naszym Szpitalu. To dla mieszkańców bardzo ważna kwestia, o czym dobrze wiedzą samorządowcy w Powiecie Myszkowskim. Niestety, wyższe szczeble administracji nie zawsze podzielają ten pogląd.
Powiat Myszkowski w obronie kardiologii
Przypomnijmy, że z końcem października zawiesił działalność Oddział Kardiologiczny PAKS w myszkowskim Szpitalu. Głównym powodem zawieszenia Oddziału okazał się brak kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, który wyjaśniał to brakiem środków. Ponadto wystąpiły drastyczne obniżki wycen świadczeń z zakresu kardiologii interwencyjnej, wskutek czego dalsze prowadzenie działalności oraz udzielanie świadczeń w sposób niezakłócony i bezpieczny dla pacjentów stało się niemożliwe.
Natychmiast po otrzymaniu informacji o planowanym zawieszeniu Zarząd Powiatu aktywnie włączył się w pomoc, mającą na celu uratowanie Oddziału. Z inicjatywy Starosty Myszkowskiego Dariusza Laseckiego w Starostwie Powiatowym w Myszkowie odbyło się spotkanie z przedstawicielami PAKS, burmistrzami i wójtami gmin Powiatu, dyrekcją Szpitala Powiatowego w celu podjęcia szybkich działań, mogących utrzymać Oddział Kardiologiczny w Myszkowie.
- Spotykamy się dzisiaj, aby wspólnie wypracować plan działania, gdyż sytuacja jest bardzo niekorzystna dla naszych mieszkańców. Nie godzimy się na to, aby kilkaset tysięcy osób z Powiatu Myszkowskiego, Zawierciańskiego i powiatów ościennych zostało pozbawionych szybkiej obsługi kardiologicznej - mówił wówczas Starosta Dariusz Lasecki.
Na wniosek Zarządu samorząd powiatowy wystosował apel do Ministra Zdrowia, Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Dyrektora śląskiego NFZ, II Wicewojewody Śląskiego i Posłów, który poparli również wójtowie i burmistrzowie gmin z Powiatu Myszkowskiego. Podjęto akcję zbierania podpisów wśród mieszkańców, jak również szeroko poinformowano media.
Wicestarosta Anna Socha-Korendo wyrażała wspólnotę interesów tutejszej społeczności i fakt, że samorządy mocno podjęły inicjatywę o utrzymanie Oddziału w Myszkowie. W akcję obok Powiatu Myszkowskiego włączyły się bowiem wszystkie Gminy.
Wicestarosta Anna Socha-Korendo wyrażała wspólnotę interesów tutejszej społeczności i fakt, że samorządy mocno podjęły inicjatywę o utrzymanie Oddziału w Myszkowie. W akcję obok Powiatu Myszkowskiego włączyły się bowiem wszystkie Gminy.
Była to wspólna, skoordynowana akcja samorządowców w naszym Powiecie, której celem było zwrócenie uwagi wyższych szczebli administracji państwowej na to, jak poważnym problemem może być zamknięcie Oddziału.
Na przełomie stycznia i lutego w Myszkowie gościł – na zaproszenie Starosty Myszkowskiego - Zastępca Dyrektora NFZ Dariusz Kaczmarek, aby omówić palące kwestie kardiologii. Poinformował, że w drugiej połowie roku może nastąpić rozpisanie konkursu na świadczenia medyczne w zakresie chorób serca. Byłaby to szansa dla Szpitala na przywrócenie Oddziału Kardiologicznego.
Spotkanie zgromadziło wiele osób – mieszkańców, lekarzy, samorządowców – co dowodzi, z jak ważną sprawą mamy do czynienia.
Powiat Myszkowski reprezentowali także Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Członek Zarządu Rafał Kępski, Wiceprzewodniczący Rady Jan Kieras, Radni Powiatu Wiesława Machura i Józef Lazar. Spośród samorządowców obecni byli m.in. Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak i Burmistrz Żarek Klemens Podlejski.
Szpital w Myszkowie przygotowany na konkurs
Z rozmów z przedstawicielami NFZ wynika, że jedyną szansą na kardiologię w Myszkowie jest konkurs na świadczenia medyczne w tym zakresie.
Jak mówi Dyrektor SP ZOZ Khalid Hagar, myszkowski Szpital jest gotowy, aby przystąpić do konkursu i otworzyć oddział m.in. z kardiologią zachowawczą, hemodynamiką i elektrofizjologią. Byłaby to dla mieszkańców Powiatu Myszkowskiego i powiatów ościennych bardzo dobra wiadomość. Pozostaje czekać na ostateczną decyzję NFZ.
Jednak zanim zostaną przeprowadzone konkursy, musi ruszyć tzw. sieć szpitali, która jest inicjatywą Rządu. Oznacza to odejście od płacenia za pojedyncze procedury i przejście na system ryczałtowy, obejmujący całość leczenia. Szpital, który zostanie włączony do sieci będzie miał zagwarantowaną umowę z NFZ.
Dodajmy, że Szpital Powiatowy w Myszkowie został włączony do sieci jako placówka pierwszego stopnia.
Kardiologia w myszkowskim Szpitalu przez kilka lat leczyła i ratowała mieszkańców, obejmując swym działaniem Powiaty Myszkowski i Zawierciański wraz powiatami sąsiadującymi. Dzięki temu około 250 tysięcy osób mogło w każdej chwili skorzystać z pomocy w zakresie chorób serca i bezpośredniego zagrożenia życia. W czasie minionych trzech lat na Oddziale hospitalizowano ok. 2100 osób, a w przypadku 1200 zastosowano procedury natychmiastowo ratujące życie.
Na skróty
Zobacz najpotrzebniejsze linki
-
Otwarte konkursy ofert
-
Projekty unijne realizowane przez Powiat Myszkowski w ramach RPO WSL 2014-2020
-
Konsultacje z organizacjami pozarządowymi
-
Przydatne linki
-
Rozkład godzin pracy aptek wraz z dyżurami
-
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
-
Dofinansowanie z budżetu państwa dla SP ZOZ
-
Aktywni w Powiecie Myszkowskim
-
Kierunki kształcenia na rok szkolny 2023-2024 w Szkołach Powiatu Myszkowskiego
-
Regionalny System Ostrzegania - Poradnik
-
Informacja dot. rozpowszechniania wizerunku
-
Jakość Powietrza / Ostrzeżenia alarmowe
-
Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
-
Projekt unijny realizowany przez Powiat Myszkowski w ramach EFRROW: "Europa inwestująca w obszary wiejskie" 2014-2020 - scalenie gruntów