Oficjalne otwarcie Muzeum Dawnych Rzemiosł
W dniu 23 lipca 2015r. odbyło się oficjalne otwarcie i poświęcenie zrewitalizowanego stuletniego młyna, który dzięki unijnym środkom zmienił się w multimedialne Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Wartość zadania 5 milionów złotych, dotacja blisko 4 mln złotych.
Miniony czwartek miał szczególne znaczenie dla Żarek i Powiatu Myszkowskiego. Muzeum, w którym prezentowane są akcesoria związane z działalnością rzemieślniczą jest pierwszym tego typu obiektem na naszym terenie.
Na oficjalne otwarcie przyjechali goście z różnych stron województwa śląskiego. Nie zabrakło również mieszkańców Gminy Żarki, który włączyli się w powstanie muzeum podarowując eksponaty, zdjęcia i wspomnienia.
Burmistrz Klemens Podlejski wita przybyłych gości
Burmistrz Klemens Podlejski wita przybyłych gości
Gości przywitał Burmistrz Żarek Klemens Podlejski:
- Muzeum możemy uznać za oficjalnie otwarte. Zapraszam do zwiedzania – powiedział w chwilę po tym, jak odebrał symboliczny klucz od Jerzego Bieńka prezesa Pracowni Konserwacji Zabytków Nad Łódką z Łodzi, która wykonywała budowlaną część inwestycji.
Jednym z gości honorowych był Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki. Ponadto na uroczystości byli obecni przedstawiciele Rady Powiatu, w tym – Członek Zarządu Powiatu Jakub Grabowski, radni Jarosław Kumor i Mariusz Trepka. Nie zabrakło gości z sąsiednich gmin – na otwarcie przybyli m.in. Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak i Wójt Niegowy – Dorota Hajto-Mazur.
Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki gratuluje Burmistrzowi Żarek inwestycji
Poświęcenia budynku dokonał paulin ojciec Stanisław Knapek. Wstęgę przecinali: projektant Tomasz Ulman, dr Adam Hajduga kierownik Referatu Promocji i Dziedzictwa Industrialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, wykonawca Jerzy Bieniek, Sławomir Mazan współwłaściciel firmy Adventure Multimedialne Muzea z Katowic wykonującej ekspozycje stałe i mulimedialne, inspektor nadzoru Augustyn Ulman, młynarz Michał Rakowski, przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak, burmistrz Klemens Podlejski.
Uroczystość była również okazją do złożenia specjalnych podziękowań. Wartość zadnia to 5 085 689,31 zł, dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 3 992 271,56, środki z budżetu Miasta i Gminy Żarki 1 093 417,75.
Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki serdecznie pogratulował inwestycji.
- Życzę panu burmistrzowi i całemu muzeum jak najwięcej zwiedzających. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zwiedzi ten obiekt kilkadziesiąt tysięcy osób i z każdym rokiem będzie ich przybywać. Pragnę również podziękować wszystkim, dzięki którym dziś możemy podziwiać tak pięknie odrestaurowany młyn - mówił Starosta Dariusz Lasecki.
Jednym z gości czwartkowej uroczystości był Michał Rakowski z Żarek (ur. 1929 r.). Pracował w młynie przy ul. Ofiar Katynia w latach 80. XX wieku. – Zwykle pracowało się od 8 do 16, ale były dni, kiedy i o północy wychodziło się z młyna – wspomniał. – Pszenicę mięliśmy głównie w niedziele, aby nikt nie przeszkadzał. Wszystko po to, żeby dobra mąka była. Przyjeżdżali tu ludzie z Żarek, Myszkowa, Niegowy i wielu, wielu innych miejscowości.
- Gdyby nie dotacja unijna nie bylibyśmy w stanie zrealizować tego zadnia. Wystartowaliśmy w konkursie i uzyskaliśmy dofinasowanie. Prace trwały ponad rok, ale myślę, że efekt spodoba się Państwu – powiedział burmistrz Klemens Podlejski.
Podziękował za wsparcie Urzędowi Marszałkowskiemu, następnie projektantowi Tomaszowi Ulmanowi z Żarek, który tym projektem udowodnił prawdziwy kunszt i umiejętnie połączył tradycje z nowoczesnością, wykonawcy z Łodzi – spółce Nad Łódką, firmie Adventure Multimedialne Muzea z Katowic znanej także z innych projektów muzealnych, m.in. z: ostatnio otwartej wystawy historycznej w nowym Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Ognia, Muzeum Powstań Śląskich czy Muzeum Browaru Żywiec.
Podziękował za wsparcie Urzędowi Marszałkowskiemu, następnie projektantowi Tomaszowi Ulmanowi z Żarek, który tym projektem udowodnił prawdziwy kunszt i umiejętnie połączył tradycje z nowoczesnością, wykonawcy z Łodzi – spółce Nad Łódką, firmie Adventure Multimedialne Muzea z Katowic znanej także z innych projektów muzealnych, m.in. z: ostatnio otwartej wystawy historycznej w nowym Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Ognia, Muzeum Powstań Śląskich czy Muzeum Browaru Żywiec.
Ponadto gratulacje z wykonanej inwestycji złożyli radny Sejmiku Województwa Śląskiego i dyrektor Śląskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Stanisław Gmitruk, przewodniczący Związku Gmin Jurajskich Adam Markowski, burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak, w imieniu senatora Jarosława Laseckiego przekazał je asystent Tobiasz Kudra, a w imieniu poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej - radny powiatowy Mariusz Trepka.
Warto dodać, iż w dniu 2 sierpnia 2015r. o godz. 10.00 zostaną otwarte dla wszystkich drzwi jedynego w tej części kraju - multimedialnego Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. To nowa atrakcja turystyczna Gminy Żarki. Stuletni młyn elektryczny przeszedł gruntowną metamorfozę, a wewnątrz umieszczono niepowtarzalne ekspozycje związane z młynarstwem, szewstwem, bednarstwem, kołodziejstwem, piekarstwem, a to wszystko na tle historii jurajskiego miasteczka Żarki.
Muzeum Dawnych Rzemiosł to muzeum interaktywne – rodzaj parku technicznego. Elementy ekspozycji pozwalają na: dotykanie, zaglądanie, sprawdzanie, wąchanie itd. Zwiedzający będą mogli samodzielnie wykonywać drobne prace związane z rzemiosłami, zarówno podczas zwiedzania ekspozycji jak i w sali warsztatowej. Obiekt jest przystosowany do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.
INFO dla zwiedzających od 3 sierpnia 2015 r.
Obiekt jest dostępny przez cały rok, przez 7 dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00, a w weekendy od 10.00 do 18.00.
Bilet normalny – 14 zł
Bilet ulgowy – 10 zł
Bilet grupowy (powyżej 20 osób) – 8 zł/osoba
Bilet rodzinny – 35 zł
Karta Dużej Rodziny – 8 zł osoba
Dzieci do 3 lat – wstep wolny
Przewodnik dla grupy poniżej 10 osób: dopłata 4 zł/osoba
Wnętrza muzeum...
Na skróty
Zobacz najpotrzebniejsze linki
-
Otwarte konkursy ofert
-
Projekty unijne realizowane przez Powiat Myszkowski w ramach RPO WSL 2014-2020
-
Konsultacje z organizacjami pozarządowymi
-
Przydatne linki
-
Rozkład godzin pracy aptek wraz z dyżurami
-
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
-
Dofinansowanie z budżetu państwa dla SP ZOZ
-
Aktywni w Powiecie Myszkowskim
-
Kierunki kształcenia na rok szkolny 2023-2024 w Szkołach Powiatu Myszkowskiego
-
Regionalny System Ostrzegania - Poradnik
-
Informacja dot. rozpowszechniania wizerunku
-
Jakość Powietrza / Ostrzeżenia alarmowe
-
Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
-
Projekt unijny realizowany przez Powiat Myszkowski w ramach EFRROW: "Europa inwestująca w obszary wiejskie" 2014-2020 - scalenie gruntów