Nowa atrakcja turystyczna w Powiecie Myszkowskim
2 sierpnia o godz. 10.00 zostaną otwarte drzwi jedynego w tej części kraju - multimedialnego Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. To nowa atrakcja turystyczna Gminy Żarki, jak również Powiatu Myszkowskiego. Stuletni młyn elektryczny przeszedł metamorfozę, powstała niepowtarzalna ekspozycje związaną z młynarstwem, szewstwem, bednarstwem, kołodziejstwem, piekarstwem, a to wszystko na tle historii jurajskiego miasteczka Żarki. Dla odwiedzających w dniu otwarcia przygotowano bezpłatny wstęp oraz specjalne atrakcje. W młynie oprócz ekspozycji zaplanowano zabawy i animacje dla najmłodszych m.in. z Pracownią EtnoJurą. Nie zabraknie specjałów z Zagrody Maciejówki i słodyczy z Manufaktury Hokus Pokuss. Wiele, wiele innych interesujących propozycji.
Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach zaprasza.
2 sierpnia 2015r. o godz. 10.00 zostaną otwarte drzwi jedynego w tej części kraju - multimedialnego Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Stuletni młyn elektryczny przeszedł gruntowną metamorfozę, a wewnątrz umieszczono niepowtarzalna ekspozycje związaną z młynarstwem, szewstwem, bednarstwem, kołodziejstwem, piekarstwem, a to wszystko na tle historii jurajskiego miasteczka Żarki.
- Kiedyś do młyna przyjeżdżali rolnicy z okolicznych wsi. Teraz liczymy na turystów z różnych zakątków województwa i kraju – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.
Dla odwiedzających w dniu otwarcia przygotowano bezpłatny wstęp oraz specjalne atrakcje. W młynie oprócz ekspozycji zaplanowano zabawy i animacje dla najmłodszych. Na miejscu będzie można spotkać prawdziwego bednarza. Tajniki swojej pracy zdradzi rzeźbiarz, będzie można również zobaczyć, jak się robi aniołki z wapienia. W programie zabawy ruchowe z Pracownią EtnoJurą, specjały z Zagrody Maciejówka, słodycze z Manufaktury Hokus Pokuss i wiele, wiele innych interesujących propozycji.
- Spacer po Muzeum Dawnych Rzemiosł jest jak spacer uliczkami starego miasteczka. Przenosimy się w czasie. Wśród gwaru przechodniów, kupców i przekupek z żareckiego targu odnajdziemy rzemieślnicze warsztaty. Przez okno jednego z nich można posłuchać kołodzieja, który w skupieniu przygotowuje kolejną piastę do wozu. Równie zapracowany bednarz chyba potrzebuje pomocy przy robieniu beczek. Z kolei pewien szewc wykonuje zamówione obuwie. Życie miasteczka, jak co dzień toczy się swoim naturalnym rytmem, a my będziemy mieć niepowtarzalną okazję, żeby w tym wszystkim uczestniczyć – mówi Dagmara Muszyńska, twórca ekspozycji z AdVenture Multimedialne Muzea w Katowicach.
Muzeum Dawnych Rzemiosł to muzeum interaktywne – rodzaj parku technicznego. Elementy ekspozycji pozwalają na: dotykanie, zaglądanie, sprawdzanie, wąchanie itd. Zwiedzający będą mogli samodzielnie wykonywać drobne prace związane z rzemiosłami, zarówno podczas zwiedzania ekspozycji jak i w sali warsztatowej. Obiekt jest przystosowany do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.
Inwestycja warta pięć milionów złotych jest współfinasowana ze środków Unii Europejskiej i z budżetu Miasta i Gminy Żarki.
- Warto dodać, iż muzeum szczególnie mocno wpisuje się w turystykę kulturową promowaną przez Województwo Śląskie i turystykę edukacyjną. Istnieją dwie ścieżki zwiedzania, dla dzieci do 8-go roku życia i dla starszych. Wiąże się to również z treścią wyświetlanych multimediów. Zostały one przygotowane w dwóch wersjach – wyjaśnia Bartek Kluszczyński, pracownik Gminy Żarki.
INFO dla zwiedzających od 3 sierpnia 2015 r.
Obiekt jest dostępny przez cały rok, przez 7 dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00, a w weekendy od 10.00 do 18.00.
Bilet normalny – 14 zł
Bilet ulgowy – 10 zł
Bilet grupowy (powyżej 20 osób) – 8 zł/osoba
Bilet rodzinny – 35 zł
Karta Dużej Rodziny – 8 zł osoba
Dzieci do 3 lat – wstep wolny
Przewodnik dla grupy poniżej 10 osób: dopłata 4 zł/osoba
Więcej: http://www.muzeumzarki.pl
Na skróty
Zobacz najpotrzebniejsze linki
-
Otwarte konkursy ofert
-
Projekty unijne realizowane przez Powiat Myszkowski w ramach RPO WSL 2014-2020
-
Konsultacje z organizacjami pozarządowymi
-
Przydatne linki
-
Rozkład godzin pracy aptek wraz z dyżurami
-
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
-
Dofinansowanie z budżetu państwa dla SP ZOZ
-
Aktywni w Powiecie Myszkowskim
-
Kierunki kształcenia na rok szkolny 2023-2024 w Szkołach Powiatu Myszkowskiego
-
Regionalny System Ostrzegania - Poradnik
-
Informacja dot. rozpowszechniania wizerunku
-
Jakość Powietrza / Ostrzeżenia alarmowe
-
Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
-
Projekt unijny realizowany przez Powiat Myszkowski w ramach EFRROW: "Europa inwestująca w obszary wiejskie" 2014-2020 - scalenie gruntów