Konwent starostów województwa śląskiego
Starostowie z 17 powiatów spotkali się na konwencie poświęconym problematyce służby zdrowia. Gościem specjalnym był minister Andrzej Halicki. Powiat myszkowski reprezentował starosta myszkowski Dariusz Lasecki.
Konwent odbył się w Goczałkowicach-Zdroju w miniony poniedziałek, a w rolę gospodarza wcielił się starosta pszczyński Paweł Sadza. Całość poprowadził przewodniczący konwentu starostów Andrzej Płonka – starosta bielski.
- Ważnym aspektem poruszanym podczas obrad konwentu były sprawy związane z finansami Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Od dawna wiadomo, że sytuacja w służbie zdrowia wymaga przemyślanych działań. Wszyscy starostowie zapoznali się z planami NFZ na 2016 rok. Wiemy już, że oddział Śląski będzie miał nieco większe środki niż w roku obecnym – mówi starosta myszkowski Dariusz Lasecki.
Śląski Oddział NFZ w 2016 r. będzie dysponował kwotą niemal 8,4 mld zł. To o ok. 430 mln zł więcej niż w roku obecnym. Wzrosnąć mają m.in. środki na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, rehabilitację leczniczą, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, opiekę paliatywną i hospicyjną, czy leczenie stomatologiczne.
Obrady konwentu, w pierwszym rzędzie od lewej starosta myszkowski Dariusz Lasecki
Obrady konwentu, w pierwszym rzędzie od lewej starosta myszkowski Dariusz Lasecki
Gośćmi kolejnej części konwentu byli: Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji oraz Piotr Litwa, wojewoda śląski. Minister Halicki przekazał starostom informacje o nowych możliwościach Regionalnego Systemu Ostrzegania. - To świetne narzędzie, które państwo, jako starostowie możecie wykorzystywać w budowaniu bezpieczeństwa obywateli, w organizowaniu pomocy i rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych - mówił minister Andrzej Halicki i podkreślał, że nie ma nowocześniejszego i lepiej funkcjonującego systemu ostrzegania w całej Europie.
Starostowie z województwa śląskiego na wspólnej fotografii; starosta myszkowski Dariusz Lasecki drugi z lewej
Starostowie z województwa śląskiego na wspólnej fotografii; starosta myszkowski Dariusz Lasecki drugi z lewej
Bezpłatna aplikacja mobilna Regionalnego Systemu Ostrzegania dostępna jest w sklepach z aplikacjami dla poszczególnych systemów operacyjnych (Android, iOS, WindowsPhone Google Play). Aplikację można wyszukać po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”. Umożliwia ona dostęp do komunikatów, generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich na terenie całego kraju (każdego województwa). Komunikaty i ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują informacje ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne oraz stany wód (wodowskazów). Ponadto, w części „dla kierowców” RSO zawierać może informacje drogowe. Od 1 lipca ostrzeżenia Regionalnego Systemu Ostrzegania wysyłane będą także smsem.
Minister Halicki mówił także o tym, że jeszcze w tym tygodniu ruszy platforma ePUAP2, która będzie rozbudowaną wersją platformy ePUAP - systemu informatycznego, służącego udostępnianiu obywatelom oraz instytucjom publicznym usług administracyjnych drogą elektroniczną. W obrębie ePUAP2 zaplanowano udostępnienie co najmniej 115 usług, które załatwimy online, bez fatygowania się do urzędów i instytucji.
Na skróty
Zobacz najpotrzebniejsze linki
-
Otwarte konkursy ofert
-
Projekty unijne realizowane przez Powiat Myszkowski w ramach RPO WSL 2014-2020
-
Konsultacje z organizacjami pozarządowymi
-
Przydatne linki
-
Rozkład godzin pracy aptek wraz z dyżurami
-
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
-
Dofinansowanie z budżetu państwa dla SP ZOZ
-
Aktywni w Powiecie Myszkowskim
-
Kierunki kształcenia na rok szkolny 2023-2024 w Szkołach Powiatu Myszkowskiego
-
Regionalny System Ostrzegania - Poradnik
-
Informacja dot. rozpowszechniania wizerunku
-
Jakość Powietrza / Ostrzeżenia alarmowe
-
Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
-
Projekt unijny realizowany przez Powiat Myszkowski w ramach EFRROW: "Europa inwestująca w obszary wiejskie" 2014-2020 - scalenie gruntów