Festiwal „Wielkiego Gniadego”

Czerwiec stał pod znakiem VI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego. Były koncerty gwiazd i amatorów oraz wystawa fotografii o „Wielkim Gniadym”. W trakcie festiwalu 50-lecie pracy scenicznej obchodziła Krystyna Maciejewska.

W piątek odbył się wernisaż wystawy fotografii autorstwa znanego częstochowskiego fotografa Janusza Mielczarka, traktujących o Januszu Gniatkowskim i Krystynie Maciejewskiej, a prezentujących ich wspólne życie i karierę sceniczną. Sobota zarezerwowana była dla miłośników twórczości Janusza Gniatkowskiego, którzy spróbowali swoich sił i wystawili swój talent na próbę w konkursie piosenki.

Uczestnicy konkursu oceniani byli przez jury w składzie: Marek Gaszyński, Edward Spyrka i Tomasz Bielski. Przesłuchania odbyły się w sali widowiskowo-kinowej „Bajka”, które poprowadziła Katarzyna Kaźmierczak.
W niedzielę na scenie kompleksu sportowo-kulturalno-rekreacyjnego przy „Orliku” w Poraju odbył się Koncert Laureatów i Koncert Gwiazd. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali werdyktu jury.

gn1.JPG
Wicestarosta Anna Socha-Korendo gratulowała organizacji Festiwalu

W konkursie zwyciężyli: kat. 7-12 lat: Im.- Sweet Voices, IIm. - Oliwier Felisiak, IIIm. - Agnieszka Kochanek, wyr. Agata Grajcar; kat. 13-18 lat: Im. - Sylwia Majchrzak, Sylwia Makowska, Sebastian Łabos, IIm. - Julianna Frącisz, IIIm. - Paulina Krawczyk i exe quo Karina Bryła; kat. 19 – 35 lat: wyróżnienia: Angelika Proszowska i Rafał Kozieł; powyżej 36 lat: Im. - Magdalena Muchla, IIm. Elżbieta Jatulewicz (specjalna nagroda ZASP) i exe quo Szalona Piątka Plus, wyr.: Jurajska Kapela Biesiadna i Restless Astronaut. Nagrodę główną ufundowała poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska

Wszyscy laureaci wystąpili w specjalnym koncercie, poprowadzonym przez Andrzeja Kozłowskiego. Drugą częścią niedzielnego programu był Koncert Gwiazd, prowadzony przez Ryszarda Rembiszewskiego. Wśród wykonawców mogliśmy podziwiać, takie legendy polskiej sceny jak: Irena Gałązka, Andrzej Dyszak, Krystyna Maciejewska, Maciej Damięcki, który otrzymał tytuł „Przyjaciela Gminy Poraj” i Magdalena Łągiewka – laureatka jednego z poprzednich festiwali.

gn2.JPG
W pierwszym rzędzie Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Wójt Poraja Łukasz Stachera, Radny Powiatu Krzysztof Klimek

Wśród gości Festiwalu byli m.in.: europoseł Jadwiga Wiśniewska, wicestarosta myszkowski Anna Socha – Korendo, wójt Łukasz Stachera, przewodnicząca rady Katarzyna Kaźmierczak, radni powiatowi gminni. W trakcie Festiwalu Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i „Za zasługi dla Województwa Śląskiego” odebrała obchodząca 50-lecie pracy artystycznej Krystyna Maciejewska. Z tej okazji specjalne podziękowania złożyły również władze gminy.

To wydarzenie było możliwe dzięki pracy wielu podmiotów: Stowarzyszenia „Apasjonata”, Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury, przy współpracy Starostwa Powiatowego w Myszkowie, Stowarzyszenia Partnerstwo Północnej Jury oraz wsparciu sponsorów.
CZE

2080/4317