VII Powiatowy Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Folklorystycznych

Nigdy nie zaginie ludowo muzyka

Szumi jawor, szumi i szumi osika,
Nigdy nie zaginie ludowo muzyka,
Ludowo muzyka i ludowe granie,
Nigdy nie zaginie w Choroniu śpiewanie

Po raz siódmy Choroń gościł uczestników Powiatowego Przeglądu Kapel Ludowych i Zespołów Folklorystycznych. Zaprezentowało się w sumie ponad 20 ekip, których przedstawiciele zapewniali, że twórczość ludowa, choć nie jest lansowana w czasach popkultury, to mimo wszystko ma się dobrze i znajduje swoich zwolenników.

Od lewej: Anna Socha, Marian Wróbel i Jan Kieras w towarzystwie pań z KGW

O tym, że takich amatorów znajduje, można się było przekonać podczas Przeglądu. Sala Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Choroniu pękała w szwach. Największa w tym zasługa amatorów folkloru z terenu powiatu myszkowskiego. W imprezie organizowanej przez władze samorządowe Gminy Poraj, na czele z wójtem Marianem Szczerbakiem, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Myszkowie, wystąpiły gościnnie Zespół folklorystyczny "BELLA - DULICE" na Słowacji, koła gospodyń wiejskich z: Blachowni wraz z kapelą, Choronia, Poraja, Jastrzębia, Gęzyna, Kuźnicy Starej, Zespół "Porajanki" z GOK w Poraju, Orkiestra dęta z Choronia, Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich "NOWOWSIANKI", Zespół Śpiewaczy "LIRA" z Żarek, Zespół Folklorystyczny "KŁOS" z Jaworznika, Zespół "CARMEN" z Przybynowa, Zespół "ZIEMIANKI", Zespół "OSTROWIANKI" z Ostrowa, Kapela "TO i OWO", Kapela Podwórkowa "SAMI SWOI" z Czatachowy, Zespoły młodzieżowe ze Szkół Podstawowych w Choroniu i Poraju.

Panie z KGW w Poraju w towarzystwie gości Przeglądu

W ich wykonaniu mogliśmy wysłuchać największych i najpopularniejszych utworów muzyki ludowej, z różnych regionów Polski, a nawet z poza granic, gdyż w wielu utworach wykonywanych w nowych aranżacjach, dało się odszukać wpływów choćby bałkańskich, które rozgrzały publiczność i gości, powodując, że wielu z nich nie zostało tylko biernymi słuchaczami, ale także śpiewając razem z zespołami i tańcząc.
"To, co zaprezentowały zespoły z naszego powiatu podczas przeglądu, świadczy, że repertuar mają bardzo szeroki, zadziwiając zaangażowaniem i oddaniem w kultywowaniu piękna tradycji ludowych. O kulturę ludową trzeba dbać i chronić jej jak niepodległości. Narody, które zapomniały o korzeniach narodowych, o źródłach tradycji, skazane są na wymarcie i zapomnienie albo tracą swoją tożsamość narodową. Taki naród może być w perspektywie jednego czy dwóch pokoleń zalany obca kulturą i wtedy najczęściej traci swoja państwowość" - mówi Wicestarosta Jan Kieras. Warto podkreślić, że nie tylko uświetniają one gminne czy powiatowe uroczystości, ale także mają na swoim koncie przeglądy ogólnopolskie czy wyjazdy zagraniczne.

I tu również roześmiane i radosne panie

Obok zespołów folklorystycznych, które wzięły udział w przeglądzie, przybyło wielu zaproszonych gości. Wśród nich zaleźli się m.in.: Posłowie na Sejm RP - Jadwiga Wiśniewska i Wojciech Picheta, Starostowie Marian Wróbel i Jan Kieras, radni powiatowi z gminy Poraj: Anna Socha, Danuta Służałek - Jaworska i Łukasz Stachera oraz Burmistrz Myszkowa Janusz Romaniuk. Gospodarzem przeglądu był wójt Poraja - Marian Szczerbak.
Wszystkie nagrodzone zespoły otrzymały z rąk wicestarosty Kierasa i wójta Szczerbaka okolicznościowe statuetki i dyplomy.

Debiutantki z Ostrowa w towarzystwie Wicestarosty i Anny Sochy

Wyróżniającą cechą tego święta muzyki ludowej był jego charakter - radosnego święta i wspólnej zabawy, w której wzięli udział zaproszeni goście i publiczność.
Należy niewątpliwie wyrazić najwyższe uznanie dla popularyzatorów kultury tradycyjnej, za promowanie najlepszych osiągnięć we współczesnej twórczości ludowej, określanie wzorców nowych trendów muzycznych we współczesnym folklorze, przyczynianie się do ugruntowywania pozycji sztuki ludowej w narodowej kulturze.
Przegląd pozwala naszym tradycjom ludowym przetrwać, dając szansę, że pozostanie ona nie tylko w pamięci naszych dziadków, ale również wleje się w serca młodemu pokoleniu. Bowiem nie nowoczesna pop-kultura stanowi o tym kim jesteśmy dzisiaj, ale nasza kultura narodowa, tradycje regionu, w którym znajduje się nasza większa czy mniejsza Mała Ojczyzna.

Statuetki i dyplomy wręczył (po płomiennym przemówieniu) Wicestarosta Kieras

Do zobaczenia na kolejnym Przeglądzie za rok.
20960