Turystyka
Powiat Myszkowski, jeden z najbardziej malowniczych regionów Polski południowej, leży na skraju Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, w północno- wschodnim rejonie województwa śląskiego, częściowo na obszarze Parku Krajobrazowego "Orlich Gniazd".
Unikalna przyrodaZe względu na endemiczną przyrodę, zróżnicowaną budowę geologiczną i oryginalną rzeźbę terenu, ziemia myszkowska jest wymarzonym miejscem rekreacji dla miłośników natury. Jednym z bardziej interesujących obszarów przyrodniczych jest
Dolina Warty w pobliżu Nowej Wsi Żareckiej, gdzie zachował się niemal naturalny układ biocenoz, z licznymi rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin. Wschodnie tereny powiatu słyną z pięknych jaskiń. Najpiękniejsza -
jaskinia Brzozowa, zlokalizowana w okolicach Trzebniowa, jest jedną z najdłuższych na
Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W gminie Niegowa spotkać można zresztą nie tylko najdłuższe, ale i największe jaskinie jurajskie, do których należą między innymi Wierna i Wiercica.


Rozwinięta baza agroturystyczna
Na ziemi myszkowskiej istnieją również znakomite warunki dla miłośników turystyki aktywnej, której sprzyja dobrze
rozwinięta baza agroturystyczna. Specyficzne ukształtowanie Wyżyny Krakowsko -Częstochowskiej daje wiele możliwości amatorom wspinaczki skałkowej. Bogactwo krajobrazu, cisza, spokój zachęcają do uprawiania turystyki pieszo - rowerowej i konnej. Przez obszar powiatu przebiega około
110 km tras pieszych, ponad 200 km szlaków turystyki rowerowej oraz około 30 km szlaków konnych. Niezwykle atrakcyjny jest pod względem wypoczynkowym Zalew "Poraj" o powierzchni 550 ha, leżący między Masłońskiem a Jastrzębiem, sezonowe baseny kąpielowe w Żarkach, Żarkach Letnisku i Jastrzębiu dają możliwość aktywnego wypoczynku miłośnikom sportów wodnych. Amatorzy pływania mogą korzystać również z krytego basenu MOSiR w Myszkowie.

Mnogość ośrodków i zabytków
Z uwagi na bardzo ciekawe zabytki architektury świeckiej i sakralnej, liczne miejsca upamiętniające ważne wydarzenia historyczne, ośrodki kultu religijnego, zespoły budownictwa wiejskiego, ośrodki sztuki ludowej oraz możliwość wzięcia udziału w różnych uroczystościach religijnych, festiwalach folklorystycznych, przeglądach piosenki i regionalnych świętach, Powiat Myszkowski jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla wszystkich miłośników tradycji i kultury. Godne obejrzenia są tu między innymi urokliwe fortece jurajskie w Mirowie i Bobolicach - tak zwane "orle gniazda" wchodzące w skład średniowiecznego systemu obronnego, zabytkowe kościoły na przykład w Przybynowie, Cynkowie, Mrzygłodzie, Żarkach, Koziegłowach, zespół klasztorny w Leśniowie.
Sporo obiektów z terenu powiatu wpisanych jest do rejestru zabytków nieruchomych oraz rejestru zabytków archeologicznych.


Niektóre miejscowości leżące w powiecie myszkowskim kultywują jeszcze stare zwyczaje związane między innymi z karnawałem (Niegowa), tradycją Wielkiego Piątku (koziegłowskie "Turki"), czy Nocą Kupały. Poszczególne gminy rokrocznie organizują ciekawe imprezy kulturalno - sportowe będące okazją do zaprezentowania swojego różnorodnego potencjału.
Powiat myszkowski to atrakcyjne i bardzo gościnne miejsce. Zawsze spotkacie się tu Państwo z życzliwym przyjęciem. W otoczeniu wyjątkowej przyrody, pośród licznych pomników historii, z pewnością doznacie wielu miłych wrażeń i zawsze będziecie wracać zachęceni możliwością przeżycia kolejnej fascynującej przygody.
Bogactwem naturalnym ziemi myszkowskiej są do tej pory nie eksploatowane złoża rud wolframowo- molibdenowo - miedziowych oraz żwiry, wapienie i krystalicznie czyste, nasycone wieloma składnikami mineralnymi wody. Niespotykana fauna i flora oraz piękne krajobrazy stawiają powiat myszkowski w rzędzie najciekawszych w tej części kraju.
Zapraszamy !














